24 ارديبهشت

ارتقای هوش مصنوعی سرعت ترجمه را ۹ برابر می‌کند

خواندن

1498 دفعه

 

سیستم‌های هوش مصنوعی روزبه‌روز در حال پیشرفت هستند و استفاده از آنها در رایانه‌ها و گوشی‌ها در آینده بیشتر خواهد شد.

به گزارش ایتنا از فارس، یکی از جلوه‌های این پیشرفت کمک به ترجمه صحیح و سریع متون از زبانی به زبان دیگر است. امروزه نرم‌افزارهای ترجمه ماشینی مختلفی در بازار وجود دارند که کیفیت کار آنها رضایت‌بخش نیست، اما با استفاده از هوش مصنوعی کیفیت و روانی این ترجمه‌ها به شکل چشمگیری ارتقا یافته است.

یک گروه پژوهشی در فیس‌بوک نتایج تحقیقاتی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد با استفاده از هوش مصنوعی سرعت ترجمه در مقایسه با نرم‌افزارهای سنتی طراحی شده برای این کار تا ۹ برابر بیشتر می‌شود.

این گروه کدهای منبع نرم‌افزار ترجمه ابداعی خود را هم منتشر کرده‌اند تا همگان از آن استفاده کرده و برای ارتقای این نرم‌افزار بکوشند.

نرم‌افزار یاد شده از شبکه‌های عصبی کانولوشن یا convolutional neural networks (CNN) به جای شبکه‌های عصبی بازگشتی یا recurrent neural networks (RNN) استفاده می‌کند. شبکه عصبی بازگشتی کار ترجمه یک جمله با با ترجمه لغات به ترتیب نگارش انجام داده وسپس برای ارتقای این ترجمه تلاش می‌کنند. اما شبکه عصبی جدید با بررسی کل جمله و درک مفهوم آن ترجمه دقیق‌تر و سلیس‌تری ارائه می‌دهد.

با پیشرفت این فناوری در آینده نیازی به استفاده از مترجم یا حتی یادگیری بسیاری از زبان‌ها نخواهیم داشت و ترجمه آنی جملات در مکالمات و گفتگوها تسهیل می‌شود.

نظر دادن

با ما در ارتباط باشید

خط ویژه: 57658-021

فاكس:88001270-021 

با مهرالبرز
نشانی دانشگاه

تهران- خیابان کارگرشمالی- خیابان شهید فکوری، خیابان صالحی، تقاطع دانش ثانی، شماره 36
کدپستی: 1413913141(گوگل مپ)